fbpixel

Uruchomienie SOLR-a jako windows service

Cześć,

Mam nadzieję, że święta wielkiej nocy spędziliście w gronie rodzinnym i naładowaliście akumulatory przynajmniej do następnego weekendu 😉

Ważne: Wiem, że można uruchomić Solr-a w dockerze i nie martwić się o żadną z opisanych rzeczy, jednak dane mi było (sic!) pracować w środowiskach zwirtualizowanych gdzie nie sposób uruchomić dockera.

Wymagane oprogramowanie

Dzisiaj postaram się opisać krok po kroku kroki potrzebne do uruchomienia Solr-a jako Windows service’u w systemie operacyjnym Windows. Zanim jednak zaczniemy poniżej linki do narzędzi, których będę używał.

Zaczynamy

Po pobraniu powyższych programów rozpakowujemy je do folderów (nssm można również zainstalować, używając managera paczek chocolatey choco install nssm). W moim przypadku będzie to D:\solr\solr-8.0.0 dla Solra i D:\nssm dla nssm.

Otwieramy folder, w którym rozpakowaliśmy nssm. W linii komend w pasku adresu explorera Windows wystarczy wpisać cmd ., następnie przechodzimy do folderu zależnie od wersji naszego systemy win32 jeżeli jakimś cudem korzystamy z 32-bitowego systemu lub win64 w moim przypadku będzie to wind64.

Nssm na pomoc

Wpisujemy nssm install solr – (solr to nazwa pod jaką ma być zainstalowany serwis) wyświetli nam się okienko:

1. wybieramy folder rozpakowanego wcześniej solr-a, przechodzimy do folderu bin i wybieramy solr.cmd
2. To pole po wypełnieniu 1 uzupełni się automatycznie i powinno wskazywać ścieżkę do folderu bin
3. Musimy podać argumenty start -f -p 8983
start – jak sama nazwa wskazuje powoduje start (serwis nie wystartuje automatycznie po jego zainstalowaniu)
-f oznacza force – wymusza uruchomienie serwisu
-p 8983 – to defaultowy port pod którym nasz solr będzie dostępny

Po uzupełnieniu wszystkich pól naciskamy install service. Po sprawdzeniu zainstalowanych serwisów powinniśmy zobaczyć taki oto widok:

Uruchamiamy ręcznie serwis, który nazwaliśmy Solr i możemy przejść do okna przeglądarki i wpisać adres: http://localhost:8983

No i w taki sposób mamy działający serwis Solr uruchomiony jako usługa windows 🙂

A wy jak radzicie sobie z tego typu oprogramowaniem? Uruchamiacie to z konsoli, za każdym razem jak jest potrzebne czy raczej tak jak ja instalujecie jako usługę i nie martwicie się o to w przyszłości?

Pozdrawiam
Łukasz

[convertkit]