Cześć,
Mam nadzieję, że święta wielkiej nocy spędziliście w gronie rodzinnym i naładowaliście akumulatory przynajmniej do następnego weekendu 😉
Ważne: Wiem, że można uruchomić Solr-a w dockerze i nie martwić się o żadną z opisanych rzeczy, jednak dane mi było (sic!) pracować w środowiskach zwirtualizowanych gdzie nie sposób uruchomić dockera.
Wymagane oprogramowanie
Dzisiaj postaram się opisać krok po kroku kroki potrzebne do uruchomienia Solr-a jako Windows service’u w systemie operacyjnym Windows. Zanim jednak zaczniemy poniżej linki do narzędzi, których będę używał.
- Solr – https://www-eu.apache.org/dist/lucene/solr/ wersja według uznania, ja na potrzeby tego wpisu użyję najnowszej wersji 8.0.0
- nssm (the Non-Sucking Service Manager) – https://nssm.cc/release/nssm-2.24.zip
Zaczynamy
Po pobraniu powyższych programów rozpakowujemy je do folderów (nssm można również zainstalować, używając managera paczek chocolatey choco install nssm). W moim przypadku będzie to D:\solr\solr-8.0.0 dla Solra i D:\nssm dla nssm.
Otwieramy folder, w którym rozpakowaliśmy nssm. W linii komend w pasku adresu explorera Windows wystarczy wpisać cmd ., następnie przechodzimy do folderu zależnie od wersji naszego systemy win32 jeżeli jakimś cudem korzystamy z 32-bitowego systemu lub win64 w moim przypadku będzie to wind64.
Nssm na pomoc
Wpisujemy nssm install solr – (solr to nazwa pod jaką ma być zainstalowany serwis) wyświetli nam się okienko:

1. wybieramy folder rozpakowanego wcześniej solr-a, przechodzimy do folderu bin i wybieramy solr.cmd
2. To pole po wypełnieniu 1 uzupełni się automatycznie i powinno wskazywać ścieżkę do folderu bin
3. Musimy podać argumenty start -f -p 8983
start – jak sama nazwa wskazuje powoduje start (serwis nie wystartuje automatycznie po jego zainstalowaniu)
-f oznacza force – wymusza uruchomienie serwisu
-p 8983 – to defaultowy port pod którym nasz solr będzie dostępny
Po uzupełnieniu wszystkich pól naciskamy install service. Po sprawdzeniu zainstalowanych serwisów powinniśmy zobaczyć taki oto widok:

Uruchamiamy ręcznie serwis, który nazwaliśmy Solr i możemy przejść do okna przeglądarki i wpisać adres: http://localhost:8983

No i w taki sposób mamy działający serwis Solr uruchomiony jako usługa windows 🙂
A wy jak radzicie sobie z tego typu oprogramowaniem? Uruchamiacie to z konsoli, za każdym razem jak jest potrzebne czy raczej tak jak ja instalujecie jako usługę i nie martwicie się o to w przyszłości?
Pozdrawiam
Łukasz