fbpixel

Sitecore template i standard values

Cześć,

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się template’om i standard values.

Jak zwykle zachęcam do zapisania na newsletter oraz do dołączenia do grupy na fb, żeby nie przegapić nowych wpisów 😉

Jeżeli jesteś tu po raz pierwszy to zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami z tej serii:

Nie ma co dłużej przeciągać zaczynamy!

Szybkie objaśnienie co jest czym:
Template – jest to swoiste meta opis dostępnym pól w item-ach kontentowych. Występuje dziedziczenie template-ów. Każdy item dziedziczy po jednym template przez co wiadomo jakie pola będzie miał dostępne.
Standar Values – określa wartości jakie mają być dodane dla nowo tworzonych itemów np. defaultowe wartości pól, ikonki etc.

Po wejściu w Content Editor rozwijamy node templates i klikamy go prawym przyciskiem myszy (lub bez rozwijania 😉 ) Wybieramy insert i Template Folder. Następnie wybieramy nazwę ja na potrzeby tego wpisu i z braku lepszego pomysłu nazwę go Base:

content panel

Następnie tworzymy nowy template w nowo stworzonym folderze (prawy przycisk na nowo stworzonym folderze następnie insert/New Template. Dodajemy 2 sekcje w moim przypadku (Content i Seo). Dodajemy pola, które mają być dodane do późniejszych itemów contentowych. W sekcji Content znajdą się pola Title i Visible in menu (przyda się później) natomiast w sekcji Seo: Meta title i Meta description:

content panel 2

Dodajemy (poditem?) po zaznaczeniu wcześniej stworzonego template’a klikamy w options a następnie w standard values w kolejności pokazanej poniżej. Nazwa itemu wartości standardowych zaczyna się zawsze od „__”:

content panel 3

Dodajmy teraz defaultowe wartości dla nowo tworzonych itemów. Jest wiele możliwości może to być jakiś stały tekst. Ja wykorzystam predefiniowane dynamiczne wartość $name (co odpowiada nazwie nowo tworzonego itemu).

content panel 4

Skoro mamy to już skonfigurowane to pora stworzyć nowy item i zobaczyć po co były poprzednie kroki 😉 W drzewie Content wybieramy i klikamy prawym przyciskiem Home następnie Insert->Insert from template

content panel 4

W wyświetlonym dialogu wybieramy stworzony wcześniej template i wpisujemy nazwę itemu (ta wartość będzie wpisana w pola zamiast użytej zmiennej $name ze standard value). Żeby zatwierdzić klikamy insert:

template insert

A tutaj wynikowy item ja nazwałem go First Page i jak widzicie wszystkie wartości gdzie podałem $name zostały podmienione na nazwę itemu

content panel 5

W tym wpisie to by było na tyle. Ten item nie będzie jeszcze możliwy do wyświetlenia. Tym zajmiemy się w kolejnym wpisie. A tymczasem dzięki i do następnego!
Łukasz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *