fbpixel

sitecore początek

Cześć,

Notatka: Ta seria nie jest przeznaczona dla osób super zaawansowanych w sitecore. Dotarły do mnie informacje o krytyce w stronę tej serii od osób z większym doświadczeniem (szkoda tylko, że żadna z tych osób nie miała odwagi napisać bezpośrednio do mnie…. szame on ju!).

W poprzednim wpisie omówiłem samą instalację platformy sitecore. Jeżeli nie miałeś okazji zapoznać się z tym wpisem to odsyłam tutaj.

W tym wpisie natomiast omówimy sobie podstawy podstaw sitecore uwzględniając wygląd i zawartość ekranów. Pokażę, gdzie szukać informacji o logach, cache’u i kilku innych przydatnych informacjach.

Trzeba zacząć od tego, że sama platforma sitecore jest zbudowana z elementów dostępnych w sitecore. Co to znaczy? Każdy element, który zobaczycie na zrzutach poniżej jest itemem (czyli najmniejszym elementem systemu [o ile się nie mylę]). Dzięki temu możemy dorabiać swoje przyciski, opcje, modyfikować położenie i przynależność istniejących itemów. Daje to również możliwość rozbudowy samej platformy w sposób ograniczony jedynie naszymi pomysłami 😉

Oprócz tego warto wiedzieć, że sama platforma sitecore korzysta z minimum 3 baz danych o nazwach:

  • master – zawiera cały kontent, włącznie z tym jeszcze nie opublikowanym
  • web – zawiera kontent, który będzie widoczny po opublikowaniu
  • core – zawiera ustawienia i customizacje platformy

Po pierwszym logowaniu pojawia nam się taki oto ekran:

dashboard
1. Wszystko co związane z marketingiem i analitykami wbudownych w platformę sitecore
2. Wszystko co dotyczy systemu CMS, content, media, edycja “onsite”, zatwierdzanie publikacji, przywracanie usuniętych itemów
3. “Panel sterowania”, widok ala system windows(będziemy z tego korzystać), centrum rozszerzeń do platformy
4. Wszystko co związane z dostępami. Zarządzanie Rolami, dodawanie użytkowników, nadawanie uprawnień per rola, użytkownik, podglądanie uprawnień “per item”

Klikając w “Desktop” i wybierając z menu ala windows “Content Editor” przejdziemy do widoku edycji itemów, dlaczego akurat polecam otwieranie w ten sposób, a nie proste wejście w “Content Editor” na stronie głównej? Ze względu na to że w prawym dolnym rogu będziemy mieli możliwość zobaczenia i zmiany aktualnej bazy danych:

dashboard
1. Pasek narzędzi
2. Taby głównego widoku (najczęściej korzytam z “Content”)
3. Content – Główna gałąź wszystkich itemów zawierających kontent
4. Layout – Gałąź layoutów – czyli określania jaki np. controller mvc lub strona/kontrolka webforms powinna być wołana
5. Media library – Główna gałąź wszelkiego rodzaju plików( zdjęcia, wideo, pliki pdf, excel etc.)
6. Templates – gałąź itemów opisujących jakie pola (oprócz tych standardowych) będą widoczne w itemach kontentowych
7. Dodatkowe pole Search do szybkiego wyszukiwania itemów po np. ID
8. Nazwa aktualnej używanej bazy danych

Notatka: Należy pamiętać, aby wszelkie edycje itemów związanych z kontentem przeprowadzać na bazie master. W przeciwnym wypadku zmienione itemy zostaną nadpisane tymi z bazy master przy opublikowaniu kontentu w tym pliki media.

Kolejnym ekranem wartym opisania jest ekran control panelu:

admin panel
1. My settings – Podstawowe ustawienia użytkownika tj. co ma być wyświetlane w drzewie kontentu czy “display name” czy “item key”, pokazywanie pól standardowych, zmiana hasła, zmiana adresu email, zmiany domyślnych języków (przydatne jeżeli pracujemy z itemami w językach innych niż angielski) itp.
2. Database – Ustawienia dotyczące baz danych tj. przebudowa bazy danych linków, przeniesienie itemów między bazami, czyszczenie baz.
3. Localization – Dodawanie języków służących do obsługi stron multilanguage
4. Administration – Narzędzia administracyjne platformy (jako deweloperzy będziemy spędzać tu sporo czasu), dokładniejszy opis postaram się dodać w jednym z kolejnych wpisów 🙂
5. Reports – Narzędzia do raportowania np. zepsutych linków w itemach kontentowych lub sprawdzenie czy wszystkie pola zostały przetłumaczone.
6. Security – Zarządzanie userami i rolami w systemie
7. Indexing – Narzędzia do obsługi indexów (standardowa instalacja używa Lucene co do testów jest ok, ale na produkcji rekomendowany sposób to używanie SOLR-a) – do tego wrócimy przy okazji zmiany providera na SOLR-a

Patrząc na objętość tego wpisu, zastanawiam się, czy nie jest za długi. Dlatego też myślę, że jak na ten wpis wystarczy. Oczywiście wszelka konstruktywna krytyka mile widziana 😉

Jak zwykle do przeczytania w następnym wpisie!
Łukasz

[convertkit]