fbpixel

Sitecore instalacja

Cześć
W tym wpisie omówię takie tematy:

  • Potrzebne oprogramowanie
  • Skąd wziąć instalkę i licencję wymaganą do pracy z platformą sitecore?
  • Instalacja przy użyciu SIM

Potrzebne oprogramowanie

Wszystkie informacje o kompatybilności platformy sitecore można znaleźć na tej stronie.

  • Visual Studio 2015/2017 (Jeżeli czytasz to w przyszłości to bardzo możliwe, że możesz użyć nowszej wersji)
  • Sql server (express) 2012 lub 2014 SP2 dla wersji sitecore 8.2
  • IIS
  • opcjonalnie mongoDB 3.2.1 dla wersji sitecore 8.2
  • Sitecore Instance Manager do pobrania tutaj (Do skonfigurowania wymagane będzie podanie ścieżki do licencji, o tym skąd ją zdobyć dowiesz się poniżej)

Plik licencyjny

Jeżeli pracujesz w firmie, która jest partnerem sitecore to prawdopodobnie ma płatną licencję, z której mógł(a)byś skorzystać. Jeżeli nie pracujesz dla takiej firmy to możesz zdobyć plik licencyjny ważny 60 dni przez zarejestrowanie się na stronie. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól pozostaje czekać na odpowiedź (nie ma podanego terminu pewnie zależy od obłożenia, z tego co wiem z rozmów z innymi to zajmuje to średnio 1-5 dni roboczych).

Plik instalacyjny

Tak jak w przypadku pliku licencyjnego firma pewnie ma gdzieś w swoich zasobach pliki instalacyjne. Jeżeli nie ma to możesz załatwić sobie ten plik przez rejestrację na stronie. Po pomyślnej rejestracji otwórz tę stronę gdzie znajduje się całkowicie darmowy kurs do wersji sitecore 8.2 z którego to będziesz w stanie pobrać plik instalacyjny.

Mając wszystkie z wymienionych powyżej możemy brać się za pierwszy najprostszy sposób instalacji.

Instalacja przy użyciu SIM

Ważne: W procesie instalacji SIM wymagane jest podanie ścieżki do pliku z licencją oraz folderu z plikami instalacyjnymi (można mieć kilka-kilkanaście wersji do wyboru). Także upewnijcie się, że macie pobrany plik licencyjny i przynajmniej jeden plik instalacyjny.

Po zainstalowaniu Sitecore Instance Managera (SIM):

Uruchamiamy SIM (Sitecore Instance Manager) jako administrator.

sitecore instance manager

Tak jak zaznaczyłem, żeby zacząć instalację klikamy w przycisk „Install Instance”.

installation begin
1. Pole „site name” to nazwa strony pod którą będzie widniała nowo skonfigurowana strona w serwerze IIS
2. Lista „domen” lokalnych wpisanych w IIS jako binding do nowo stworzonej strony. Wpisy będą również dodane do pliku hosts.
3. Reszta pól jest dość oczywista dlatego nie będę zanudzał (Gdyby jednak nie były to proszę skontaktuj się ze mną i mi o tym powiedz 🙂 )
installation step 1

Ja zmieniłem nazwę na „somename” i stronę po udanej instalacji będzie można podejrzeć pod adresami: http://somename lub http://somename.local . Klikamy next aby przejść dalej.

installation step 2

W następnym kroku mamy kilka opcji do włączenia/wyłączenia przy czym domyślnie wszystkie checkbox-y będą zaznaczone. Myślę, że nie ma czego tłumaczyć wszystkie opcje są dość dobrze opisane do czego służą. Idziemy dalej klikając next.

installation step 3

W 3 kroku instalatora mamy możliwość zainstalowania konfiguracji ról dla wersji 8.2. Oraz po zaznaczeniu checkboxa możemy wybrać rodzaj instalacji (użyteczne przy produkcyjnych instalacja na nasze potrzeby nie jest to, aż tak istotne). Myślę, że w przyszłych wpisach pojawi się wyjaśnienie jak mogłaby wyglądać architektura przy produkcyjnym wdrożeniu. Na ten moment nadmiar informacji mógłby zniechęcić do dalszego poznawania tego rozwiązania więc na ten moment dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość bez zagłębiania się w szczegóły.

installation step 4

W kolejnym kroku mamy możliwość doinstalowania modułów do instancji sitecore’a.
Jest wiele gotowych modułów napisanych przez ludzi ze społeczności i nawet gdybym chciał wymienić choć niewielką część to pewnie zajęłoby to zbyt wiele czasu. Zachęcam do przejrzenia tego co już jest na tej stronie.

installation step 5

5 krok to dodawanie paczek sitecore. Mogą one być np. wygenerowane dla nowych członków zespołu, żeby nie musieli oni ręcznie dodawać treści w panelu admina tylko odtworzą się dla nich już przez kogoś stworzone co znacznie przyśpiesza proces poznawania projektu. Jedna z defaultowych paczek służy do wygenerowania projektu do VS 2015 automatycznie. Ja nie instaluję tej paczki, bo można stworzyć projekt później co planuję pokazać w jednym z kolejnych wpisów.

installation step 6

1.wyszukiwarka
2.lista wszystkich dostępnych w tym też dodanych wcześniej paczek nadpisujących konfigurację.
3.możliwość dodania własnych paczek ze zmianami standardowej konfiguracji sitecore

Kolejny przedostatni już (a może dopiero?) krok to wybór konfiguracji przygotowanych w paczce instalacyjnej za nas przez zespół sitecore’a. Na tym etapie nie jest ważne co one robią, bo każdą z tych zmian można zrobić samemu modyfikując, a raczej nadpisując pliki konfiguracyjne sitecore. Także spokojnie do tego też dojdziemy:)

installation last step
1. Lista paczek wybranych w trakcie konfigurowania instalacji
2. Możliwość dodania paczek
3. Rozpoczęcie instalacji

Przedostatnie okno przedstawia podsumowanie tego jakie paczki i moduły dodaliśmy w trakcie poprzednich kroków + daje możliwość dodania paczki jeżeli o czymś zapomnieliśmy.

installation summary

Tak wygląda ostatni ekran po pomyślnej instalacji, możemy zaznaczyć wszystkie z tych checkboxów i zobaczyć co się stanie( do czego oczywiście zachęcam 😉 ). Ja zostawiam puste i klikam finish 😉

Skoro pomyślnie zainstalowaliśmy to trzebaby się upewnić czy napewno wszystko przebiegło bez problemu. Jak to zrobić? Bardzo prosto pamiętacie jak w kroku 1 (Details) ustawialiśmy nazwy lokalnych domen? Wystarczy otworzyć przeglądarkę i w polu adresu wpisać:
http://somename lub http://somename.local

homepage
Finalny wygląd strony tóż po instalacji nowej instancji.

No dobra, ale gdzie tutaj ten sitecore ktoś mógłby zapytać i bardzo dobrze. Żeby zalogować się do panelu administracyjnego wystarczy do istniejącego adresu url dopisać na końcu /sitecore w tym przypadku: http://somename.local/sitecore pojawi się strona, która wygląda tak:

login page
Widok logowania do panelu administracyjnego sitecore

Standardowy user name to : admin
a hasło: b

To by było na tyle jeżeli chodzi o ten wpis. W poprzednim wpisie wspomniałem, że są 3 możliwości zainstalowania sitecore’a. W tym artykule omówiłem tylko jeden z nich. Ten według mnie najprostszy.

Dajcie znać czy tak długie wpisy są ok czy może powinienem to jakoś dzielić, żeby bardziej dawkować wiedzę.

Standardowo do przeczytania w kolejnym wpisie już niedługo!
Łukasz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *