fbpixel

Jak korzystać z mostu Ethereum – Arbitrum?

W dzisiejszym wpisie pokażę krok po kroku (ze zrzutami ekranu) jak przenieść ETH z Ethereum do Arbitrum.
Mój oryginalny wpis po angielsku możesz przeczytać tutaj.

Arbitrum i po co przenosić tam środki?

Zacznijmy od tego co to jest to całe Arbitrum i po co powstało. Arbitrum to kolejne rozwiązanie tzw. drugiej warstwy (2nd layer solution) mające na celu rozwiązanie problemu skalowalności samej sieci Ethereum.

Po co ktokolwiek miałby rozważać przenosiny środków, odpowiedź jest prosta, żeby oszczędzić na opłatach transakcyjnych i dzięki temu podnieść zyskowność naszych wymian na np. DEX-ach( eng. Decentralized Exchanges – Zdecentralizowanych giełdach) lub Defi ( eng. Decentralized Finance apps – Zdecentralizowane finanse).

Wymagania

Jedynymi wymaganiami potrzebnymi do kontynuowania tej instrukcji jest posiadanie skonfigurowanego rozszerzenia Metamask w przeglądarce, z której korzystacie i posiadanie ETH na portfelu w głównej sieci Ethereum (mainnet Ethereum).

Dodanie nowej sieci do Metamask

Teraz kiedy już Metamask jest gotowy i mamy ETH do przeniesienia pora na dodanie nowej sieci (Arbitrum One). Można to zrobić ręcznie, ale są szybsze i wygodniejsze metody, żeby to zrobić.

  • https://arbiscan.io/ – wchodzimy na stronie i w stopce strony klikamy przycisk “Add Arbitrum Network”
  • https://chainlist.org/ – wchodzimy i wpisujemy Arbitrum One w wyszukiwarce – sprawdźcie, czy dodawana sieć ma taki chainID: 42161

Korzystanie z mostu – krok po kroku

Teraz jesteśmy gotowi do korzystania z mostu w celu przeniesienia środków miedzy sieciami. Wchodzimy na stronę mostu.

Jeżeli macie wybraną sięć inną niż mainnet Ethereum to strona będzie wyglądała tak:

W takim przypadku zmieńcie wybraną sieć na mainnet Ethereum i przeładujcie stronę.

1) Powinno wyskoczyć powiadomienie, żeby zezwolić Metamask-owi na korzystanie z mostu. (Wybierzcie portfel, z którego będziecie przenosili środki i naciśnijcie Next

2) Następnie trzeba potwierdzić wybór przez naciśnięcie przycisku Connect

3) Od tego momentu możemy zacząć procedurę przenoszenia środków – ilość ETH do przeniesienia wpisujemy w zaznaczone pole i klikamy deposit

4) Po chwili wyświetli się nowa transakcja w tabelce na dole strony

5) Czekamy na zmianę statusu pierwszej tranzakcji na sieci Ethereum (1) i pojawi się kolejna tranzakcja na sieci Arbitrum (2)

6) Po ok. 10-20 minutach druga tranzakcja powinna zostać zatwierdzona i od tego momentu nasze ETH będzie widoczne w sieci Arbitrum

Podsumowanie

Koszt przenoszenia ETH na Arbitrum zależy od aktualnej ceny gazu uzależnionej od ilości tranzakcji wykonywanych na sieci(w wielkim uproszczeniu).

Moje przenoszenie kosztowało: 0.0172863 ETH (~$64). Po tej operacji wpłaciłem przeniesione ETH na staking i zapłaciłem za tą operację 0.00259202 ETH (~$10). Gdybyście myśleli o przesłaniem środków w Arbitrum między portfelami to zapłacicie za to ok. $3 (Na ethereum w chwili pisania tego wpisu – 3 września 2021 to koszt zaczynający się od $35). Co daje wielką oszczędność na samych operacjach przesyłania środków.

Do następnego!
Łukasz

Podobał się wpis lub zarobiłeś dzięki niemu fortunę i chcesz wesprzeć moją twórczość?
Możesz wysłać tipa

Bitcoin:

39yegqpky8amLNrzEp1Z3YPLJ9Srb7GPs1

Ethereum (ERC-20, BEP-20,Polygon ERC-20):

0xe648558774006b1C8cC973eAfE2a58E8190Cc55d

DOGE

DGd9GRkbKeJiHFuqTrACJN2WJ9Y96ZwHy5