Uruchomienie SOLR-a jako windows service

Cześć,

Mam nadzieję, że święta wielkiej nocy spędziliście w gronie rodzinnym i naładowaliście akumulatory przynajmniej do następnego weekendu 😉

Ważne: Wiem że można uuchomić solr-a w dockerze i nie martwić się o żadną z oisanych rzeczy, jednak dane mi było (sic!) pracować w środowiskach zwirtualizowanych gdzie nie sposób uruchomić dockera.

Dzisiaj postaram się opisać krok po kroku kroki potrzebne do uruchomienia SOLR-a jako windows service’u w systemie operacyjnym windows. Zanim jednak zaczniemy poniżej linki do narzędzi, których będę używał.

No dobra to zaczynamy!

Po pobraniu powyższych programów rozpakowujemy je do folderów (nssm można również zainstalować używając managera paczek chocolatey choco install nssm). W moim przypadku będzie to D:\solr\solr-8.0.0 dla solra i D:\nssm dla nssm.

Otwieramy folder w którym rozpakowaliśmy nssm w linii komend (w pasku adresu explorera windows wystarczy wpisać cmd . następnie przechodzimy do folderu zależnie od wersji naszego systemy win32 jeżeli jakimś cudem korzystamy z 32 bitowego systemu lub win64 w moim przypadku będzie to wind64.

Wpisujemy nssm install solr – (solr to nazwa pod jaką ma być zainstalowany serwis) wyświetli nam się okienko:

1. wybieramy folder rozpakowanego wcześniej solr-a, przechodzimy do folderu bin i wybieramy solr.cmd
2. To pole po wypełnieniu 1 uzupełni się automatycznie i powinno wskazywać ścieżkę do folderu bin
3. Musimy podać argumenty start -f -p 8983
start – jak sama nazwa wskazuje powoduje start (serwis nie wystartuje automatycznie po jego zainstalowaniu)
-f oznacza force – wymusza uruchomienie serwisu
-p 8983 – to defaultowy port pod którym nasz solr będzie dostępny

Po uzupełnieniu wszystkich pól naciskamy install service. Po sprawdzeniu zainstalowanych serwisów powinniśmy zobaczyć taki oto widok:

Uruchamiamy ręcznie serwis, który nazwaliśmy solr i możemy przejść do okna przeglądarki i wpisać adres: http://localhost:8983

No i tadam mamy działający serwis solr uruchomiony jako usługa windows 🙂

A wy jak radzicie sobie z tego typu oprogramowaniem? Uruchamiacie to z konsoli za każdym razem jak jest potrzebne czy raczej tak jak ja instalujecie jako usługę i nie martwicie się o to w przyszłości?

Pozdrawiam
Łukasz

Dołącz do newslettera i otrzymuj informacje o nowych wpisach jako pierwszy

Podane dane będą przetwarzane w celu informowania o nowych wpisach jak i w celach marketingowych. Możesz wypisać się w dowolnym momencie jeżeli uznasz, że nie chcesz dłużej dostawać ode mnie wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *